Bio = prospěšné?

4.9.2015
Alfa-linoleová kyselina, příklad omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Analýzu rozdílů mezi produkty biozemědělství a běžného zemědělství ve Spojených státech provedl tým expertů ze Stanfordovy univerzity, který vedly Crystal Smith-Spangler a Dena M. Bravata. V jejím rámci porovnávali a vyhodnocovali výsledek 237 jiných analýz, vlastní měření neprováděli. Šlo tedy o tzv. meta-analýzu, která shrnuje výsledky za poslední roky. Z hlediska obsahu živin a prospěšnosti pro zdraví rozdíly prakticky neexistují. Obsah tuku, bílkovin a vitaminů je shodný. Biopotraviny jednoznačně obsahují více fosforu. Biomléko možná obsahuje více prospěšných omega-3 nenasycených mastných kyseliny .Jako příklad je na obrázku znázorněna alfa-linoleová kyselina. To jsou, které mají dvojnou vazbu mezi třetím a čtvrtým uhlíkem počítáno od konce řetězce. Riziko kontaminace pesticidy je u biopotravin nižší o 30%, nicméně povolené hodnoty nepřesáhla jejich koncentrace ani u normálních potravin. I biozemědělci totiž používají pesticidy, byť organické. To, že pocházejí z přírody, vůbec neznamená, že jsou automaticky neškodné. Příroda sama umí vyprodukovat velmi nebezpečné substance. Nejzásadnější rozdíl spočívá v ceně, protože biopotraviny jsou pro konečného spotřebitele průměrně o 47% dražší. Výrobní náklady jsou vyšší nanejvýš o 7%, takže jde v prvé řadě o velký byznys. Tomu nasvědčuje i fakt, že organickému zemědělství se věnují hlavně velké korporace a nikoliv malí místní farmáři. Vše, co zde bylo uvedeno, platí pro organické zemědělství ve Spojených státech. U nás mohou být rozdíly výraznější, protože půda je v horším stavu a zemědělství se tu provozuje mnohem intenzivněji. Prostě nemáme k dispozici takové rozlohy polí. Každopádně velkým přínosem je lepší zacházení s hospodářskými zvířaty, které z našeho, lidského pohledu žijí v lepších podmínkách. Nicméně slepice ve velkochovech žijí déle...

Biofarma Sasov 5.9.2015: Dovolíme si trochu s Vámi polemizovat. Myslíme si, že u bia jde spíše než o to, co má navíc, zajistit aby neobsahovalo to, co obsahovat nesmí, tj. cizorodé chemické látky. Podle našeho názoru Vámi sdílený příspěvek neobsahuje prakticky žádné nové informace a čteme zde i tradičně omýlané argumenty a generalizace vč. předsudků proti biopotravinám. Možná by pro Vás bylo přínosné zmapovat si situaci i v ČR. I na našich stránkách publikujeme výsledky některých výzkumů.

JJezevec 6.9.2015: Bohužel jsou prodejci a výrobci tzv. biopotravin stejní jako český šmejdi. Jen zneužívají důvěry a naivity spotřebitelů. Podobné analýzy stavu to jen potvrzují. V podstatě nabízejí stejný jídlo jako jiní jen za dlouhé peníze. Hanba jim!

Biofarma Sasov 7.9.2015: Např.tato studie http://www.ctpez.cz/cz/clanky/produkty-ekologicke-a-konvencni-produkce-se-zasadne-lisi-v-obsahu-antioxidantu-tezkych-kovu-a-rezidui-pesticidu

8.9.2015: Jde o zajímavou studii, ale říká zhruba totéž, co ta zmiňovaná Stanfordská. Pokud jde o kadmium a pesticidy, v zásadě se shodují. Pokud jde o antioxidanty, to už je jen otázka názoru, zdali zhruba dvojnásobný obsah pokládáte za zásadní nebo ne. Rozdíly v základních živinách a vitamínech neexistují. Každopádně je studie Marcina Barana a jeho kolegů novější a obsáhlejší, protože vychází ze 343 původních publikací.

Ros 9.9.2015: s JJezevec. Vzhledem k tomu, kolik různých potravin pochybného původu jíme, tak kupovat biopotraviny je vlastně zbytečné. Když jednu složku stravy nahradím "bio" složkou, tak se mi neozdraví jídelníček. To bych musel konzumovat všechno jídlo jen původu bio a to nejde ani logisticky (ne všechno je k dispozici v bio variantě). Polopatisticky řečeno, pokud si dám bio brambory jako přílohu k normálnímu jídlu, je to podobné, jako s tím kýblem moči a kýblem vína. Když kápnu kapku vína do kýble moči, je to stále kýbl moči, pokud kápnu kapku moče do kýble vína, mám z toho zase kýbl moči.

Bio Zahrada (kavárna a bio obchod) 11.9.2015: Bio je lepší... A zde názor Margit Slimákové na americkou zmíněnou studii, doporučujeme přečíst.

Anonym 12.9.2015: Ano bio je lepší ... jako prostředek na zácpu http://zpravy.idnes.cz/nemci-nasli-smrtelnou-e-coli-v-kliccich-z-biofarmy-fva-/zahranicni.aspx?c=A110610_094948_zahranicni_ipl

13.9.2015: Ke komentáři Bio Zahrada (kavárna a bio obchod) z 11.9.2015. Přečetl jsem. U přeštického prasete se neřeší otázka, zdali bio anebo ne, ale jde hlavně o druh prasete a přirozený způsob chovu. Pokud jde o názory paní Margit Slimákové, v podstatě říká totéž, co zmíněná americká studie, ale zřejmě ji také nečetla pořádně. Přestože tvrdí, že nikoliv, otázka omega 3 mastných kyselin v ní řešena je. Zmiňuji to v původní aktualitě. Odkaz na detailnější hodnocení je nefunkční. Zajímali by mě odkazy na původní vědecké studie procházející odbornou oponenturou.

Farmářka - potraviny s tváří 14.9.2015: Článek zpochybňují rozdíly mezi bio a nebio potravinami je zajímavý, pro tržní podmínky panující v ČR je však irelevantní (údaje jsou platné pro organické zemědělství v USA). Asi každý uzná, že naše smysly zcela jistě vnímají podstatný chuťový rozdíl např. mezi bio a nebio zeleninou. Je to stejné, jako když si koupíte mrkev v supermarketu a porovnáte ji s chutí mrkve vypěstované doma na vlastní zahrádce. Chce to selský rozum.

PharmDr. Margit Slimáková 16.9.2015: http://www.margit.cz/studie-o-prinosech-biopotravin/

Klouda 10.10.2015: Jako bývalý redaktor Bionovin (pod zesnulým p. Vohralíkem)musím přiznat pravdu obhájcům i odpůrcům KEZ. Je to od případu. Většina produkce v bio kvalitě je dnes už chutnější než produkty z řetězců. Ještě před 20 lety tomu tak nebylo, produkce byla ošklivá, špinavá a chuťově vyloženě odporná. Mezi tu odpornou dodnes patří např. produkce farmy Žatec, dodává zvadlé, špinavé a nahnilé produkty za cenu mnohem vyšší než třeba Country life. Navíc je nutno si ji předplatit, čímž je spotřebitel rukojmím. Ani Country life není zcela OK, mnohé produkty v obchodech jsou kvůli vysoké ceně zvadlé. Někdy již zvadlé přicházejí-odkud? Pro rozběhnutí KEZ udělalo nejvíce práce sdružení PROBIO. Odhlédna od nepoměru mezi výkupní a prodejní cenou se zasloužilo o stav, který je tu jakž takž uspokojivý. Kdo z producentů nechce platit PROBIO, má možnost přímého prodeje na specializovaných bio trzích. Řetězce Sklizeno a Grunt jsou velmi dobré co se týče chuti a kvality, cena je vyšší, tedy nejsou k dennímu nákupu. A ještě k info, že v bio potravinách mají převahu velcí pěstitelé standardní potravy: To platí plně pro U.S.A., v řetězcích Brown Grocery se vůbec výpěstky malých farmářů neobjeví. U nás je to mnohem lepší a přímo připravovaná jídla krátké spotřeby jsou již zcela doménou domácích producentů.

 
Odeslat komentář k článku "Bio = prospěšné? "



Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Bio = prospěšné? " e-mailem

Diskuse/Aktualizace